• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Aktualności Samorządu Uczniowskiego

Email Drukuj PDF

Kampania "Soki i musy - witaminy w smart formie"

30 maja 2018 roku

uczniowie Zespołu Szkół im. prof. R. Gostkowskiego obchodzili Międzynarodowy Dzień Soku

   

Fakt, że SOKI mają swoje święto, dowodzi, że są one produktem wyjątkowym, dlatego Samorząd Uczniowski wspólnie z Kołem Wolontariatu zorganizowali akcję masowego picia soków.

Młodzież entuzjastycznie podeszła do pomysłu – zgromadzili spore ilości sezonowych owoców i warzyw i z ochotą na bieżąco produkowali zaskakujące, aczkolwiek smaczne i zdrowe, zestawy świeżych witamin.

Tego dnia uczniowie starali się jak najszerzej zapoznać całą społeczność szkolną z walorami prozdrowotnymi soków i musów. Zachęceni unijną kampanią "Soki i musy - witaminy w smart formie" wypełniliśmy korytarz szkolny wspaniałym zapachem! Można by rzec: 'witaminy fruwały w powietrzu'. W trakcie przerw uczniowie mogli rozkoszować się niezapomnianym smakiem soków, musów oraz koktajli!

Dochód ze sprzedaży soków zostanie przeznaczony na cel charytatywny!

Bardzo dziękujemy Wszystkim, którzy pomogli zorganizować obchody tego święta oraz tym, którzy przyczynili się do jego uświetnienia – koleżankom i kolegom, którzy wykonywali 'czarną robotę', czyli gromadnie obierali marchewkę, jabłuszka, ananasy, kiwi, melona, truskawki, pomarańcze, banany, grejpfruty i cytryny, tym, którzy wspomogli nas miętą i pieczonymi buraczkami, oraz zaangażowanym nauczycielom w osobach: Paniom Annie Kowalskiej, Jolancie Czai, Agnieszce Szkarłat, Agnieszce Rejewskiej oraz Ewie Kawałek.

 

Samorząd Uczniowski i Wolontariusze Walentynki

to bardzo miłe święto, to dzień zakochanych, które obchodzone jest 14 lutego. Tego dnia ludzie wysyłają do kochanych ludzi „walentynkę” - wiersz, wyznanie miłosne czy ciepły obrazek jako dowód sympatii i przyjaźni. Obdarzają się też upominkami.

Walentynki to święto wszystkich ludzi o otwartych sercach, zarówno tych, którzy są zakochani, jak i tych, którzy są nieśmiali i obawiają się wyznać swoje uczucie. To wyjątkowy dzień, który skłania nas do okazania nie tylko ukochanej osobie, ale i przyjaciołom, tego, co naprawdę czujemy, a na co dzień nie mamy czasu, sposobności i czasem odwagi, żeby to wyrazić.

Korzystamy zatem z tych chwil i słowami oraz czynami wyrażamy to, co podpowiada nam serce.

Młodzież Gostka też lubi ten szczególny dzień, więc w czwartek Samorząd Uczniowski zorganizował dla całej społeczności szkolnej Walentynki 2018. Były kartki walentynkowe wykonane przez uczennice 1B i 2C, które można było wykorzystać w poczcie walentynkowej, kiermasz z tostami i słodkościami oraz nastrojowa okolicznościowa muzyka z radiowęzła.

Był to bardzo miły dzień...

 

Skąd się wzięły walentynki?


Nazwa „walentynki” pochodzi od imienia św. Walentego, patrona zakochanych oraz osób chorych na epilepsję i choroby nerwowe. Św. Walenty był biskupem i męczennikiem rzymskim, który poniósł śmierć w czasach cesarza Klaudiusza II Gota ok. 269 r.

W czasie prześladowań uzdrowił on ze ślepoty córkę jednego ze sług cesarskich i doprowadził do nawrócenia całej jego rodziny. To bardzo rozgniewało władcę. Biskup został pobity maczugami, a następnie ścięty. W miejscu, w którym święty został pochowany, już w IV w. papież Juliusz I kazał wznieść nad grobem bazylikę. Św. Walenty słynął również z tego, iż udzielał ślubu zakochanym (niekoniecznie za zgodą rodziców), co w ówczesnych czasach było nie do pomyślenia.

Walentynki stały się świętem zakochanych dopiero w średniowieczu, kiedy to pasjonowano się żywotami świętych i tłumnie pielgrzymowano do ich grobów, aby uczcić ich relikwie. Święto najbardziej rozpowszechniło się w Anglii i Francji. Dziewczęta w dniu 14 lutego starały się odgadnąć, za kogo wyjdą za mąż. Od XVI w. w dniu św. Walentego ofiarowywano kobietom kwiaty. Wszystko zaczęło się od święta zorganizowanego przez jedną z córek króla Francji Henryka IV. Każda z obecnych dziewczyn otrzymała wówczas bukiet kwiatów od swego kawalera. Przede wszystkim jednak narzeczony był obowiązany 14 lutego wysłać swej ukochanej czuły liścik, nazwany walentynką.
W XIX w. takie liściki uważano za najbardziej romantyczny sposób wyznania miłości.

W 1800 r. Amerykanka Esther Howland zapoczątkowała tradycję wysyłania gotowych kartek walentynkowych.

Do dziś w walentynki wysyłamy sobie kartkę z wierszykiem bądź wyznaniem miłosnym (tzw. walentynkę) albo też obdarowujemy się prezencikami. Niektórzy ten wyjątkowy dzień chcą uczcić w inny sposób, np. wyjściem do kina czy teatru lub zaprosić ukochaną osobę do kawiarni na filiżankę kawy albo pucharek lodów, oczywiście przy świecach.

 

Prezent na walentynki


Walentynki to doskonała okazja, by podarować ukochanej osobie prezentową niespodziankę. Prezent walentynkowy nie musi być okazały (choć oczywiście może!). Liczy się pamięć i gest. Tu równie dobrze mogą sprawdzić się nieśmiertelne klasyki: kwiaty, słodycze, drobna biżuteria.

 

 

Życzenia walentynkowe


To idealne rozwiązanie dla cichych wielbicieli i wszystkich, którzy lubią tę tradycję. Życzenia walentynkowe możesz wysłać na okolicznościowej kartce, lub zaszaleć i skorzystać z poczty kwiatowej, czekoladowej lub... balonowej! Najważniejsze jednak jest treść. Możesz napisać kilka ciepłych słów od siebie, postawić na rymowanki lub znaleźć ładny cytat o miłości i przyjaźni lub fragment romantycznego wiersza, na przykład:

We wszystkich mowach i w języku duszy
Nad wszystkie są dwa słowa,
Jak w kroplach rosy po suszy,
W nich skarb żywota się chowa.
Jak dwie perełki w oceanie życia,
Jak dwie gwiazdeczki na niebie,
Świecą nam do powicia
Dwa słowa - kocham ciebie.

[J.I. Kraszewski]


Każdy nowy dzień jest kwiatem, który zakwita w naszych rękach.
Tam gdzie się kocha, nigdy nie zapada noc.
Serce to cząstka człowieka, które tęskni, kocha i czeka.
[Adam Mickiewicz]


Wciąż rozmyślasz. Uparcie i skrycie.
Patrzysz w okno i smutek masz w oku...
Przecież mnie kochasz nad życie?
Sam mówiłeś przeszłego roku...
[M. Pawlikowska-Jasnorzewska]


Pamiętajcie, nie jest ważne, czy będzie to ambitna poezja miłosna, czy proste wyznanie. Najważniejsze, by słowa te płynęły z serca.


Mikołaj w Gostku!

Każdy z nas ma w sobie coś z dziecka, nieistotne, ile się ma lat.

Bywa, że jest to maleńka cząstka, ale może być też całkiem spora.

Jedno jest pewnemagia świąt Bożego Narodzenia działa na każdego.

I w tej aurze do Zespołu Szkół im. profesora Romana Gostkowskiego

niespodziewanie (?) zawitał święty Mikołaj!!!

Zbliżający się dźwięk dzwonka na korytarzu zwiastował

miłą niespodziankę i... natychmiast pojawiał się uśmiech na twarzy.

W asyście renifera i śnieżynek z koszem pełnym słodkości odwiedzał

klasy i częstował wafelkami. Niektórym jednak trafiały się rózgi...


To był miły akcent w tym szarym dniu :))

Sprawił wszystkim wiele radości, zbliżył społeczność szkolną, podtrzymał tradycję.

I tu Samorząd Uczniowski (przy wsparciu ofiarnych rodziców!) spisał się doskonale,

bo o to właśnie chodziło!

 

Zobaczcie sami – zdjęcia mówią wiele!    ZDJĘCIA


 

Samorząd Uczniowski


Zespołu Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach


po raz drugi organizuje akcję


Wymiana ciepła – CIEPŁY WIESZAK”


W zimie wiele osób potrzebuje ciepłych okryć.

Są wśród nas tacy, których na takie ubrania nie stać.

Akcja ta ma pomóc osobom najmniej zamożnym

rozwiązać ten bolesny problem.

Masz zbędne zimowe rzeczy? Chcesz pomóc?

Zostaw ciepłą kurtkę, płaszcz, spodnie, polar lub sweter

na specjalnym wieszaku!

Wszystkich ludzi o dobrym sercu, którzy chcą pomóc innym,

prosimy o przynoszenie zimowych ubrań do biblioteki szkolnej

do dnia 30 listopada 2017r..


 Z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej 13 października 2017 r. dla naszych nauczycieli zorganizowaliśmy uroczystą akademię pod hasłem:

„ Bez uczniów nie byłoby szkoły, a bez szkoły życia by nie było!”

W.Gombrowicz: Ferdydurke
 
 

    Dzień Nauczyciela kojarzy się wszystkim z kwiatami, życzeniami i radosną atmosferą.

Niewątpliwie jest to wielkie święto tych, którzy traktują swój zawód jako misję i pasję, ludzi wytrwałych i niepospolitych, charyzmatycznych i odważnych.

Wszystkim nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi za ich pracę i codzienny trud wykonywania obowiązków podziękował wicedyrektor Zespołu Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach, mgr Krzysztof Grabowski.

My, w podziękowaniu, przygotowaliśmy II Galę Talentów. Święto Komisji Edukacji Narodowej to efekt entuzjazmu i zaangażowania młodych ludzi, którzy chcieli pochwalić się przed swoimi nauczycielami zdobytymi umiejętnościami i osiągnięciami... a zrobili to bardzo chętnie, bo to ich życiowe namiętności i pasje.

Pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczniów klas mundurowych 2A i 3A dał początek uroczystości. Po przemówieniach i wręczeniu kwiatów rozpoczął się program artystyczny, którego przekaz był jednoznaczny, oczywisty i czytelny:

Uczniowie – Nauczycielom w dniu Ich święta! 
I zaczęło się … zgasły światła, a na scenie pojawiła się zjawiskowa Wiktoria Szeremeta z klasy 1B, która zagrała na skrzypcach wybrany przez siebie utwór. Wiktoria doskonali grę na skrzypcach od 10 lat, uczęszczała do Szkoły Muzycznej, występuje w kapeli ludowej, z którą zdobywa nagrody. Wiktoria wystąpiła na scenie jeszcze dwa razy, wspólnie z uczennicami z klasy 2B Patrycją Machurą i Pauliną Wędraszek zagrały i zaśpiewały utwór „Alleluja”oraz utwór z repertuaru Mikromusic –Takiego chłopaka. Po tych muzycznych akcentach na scenie pojawiła się Natalia Zagórska z grupą dziewcząt Demo Squad, z którymi tańczy i zdobywa nagrody, na swoim koncie mają liczne pokazy i konkursy, dwukrotnie zdobyły III miejsce w Ogólnopolskim Turnieju w Rybniku. Natalia zaprezentowała również swój solowy zmysłowy układ taneczny... podgrzała atmosferę i rozbudziła apetyt na więcej.... (może za rok?) Na kolejny występ scena stała się ringiem dla Oskara Pniaka z klasy 3B i Mikołaja Aleksandrowicza z klasy 2B. Bokserskie zmagania ustąpiły miejsca pokazowi samoobrony w wykonaniu Angeliki Nowak, której partnerowali koledzy z klasy. Na koniec wystąpił Kamil Czubała w krótkim programie z repertuaru Kabaretu Skeczów Męczących, w którym dał popis swojego talentu i ogromnego poczucia humoru. Wisienką na torcie był wielki finał – „grande finale”.... Mateusz Dorobisz z klasy 1A LO „ porwał” wszystkich do tańca disco - polowym repertuarem Zenona Martyniuka. Piosenka okazała się największą atrakcją programu, wszyscy świetnie bawili się w rytm wielkiego hitu... mowa oczywiście o utworze „Przez twe oczy zielone” .

Galę poprowadzili : przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Patrycja Ładoń z klasy IV, której partnerował uczeń klasy II A, Szymon Dratwa. Pozytywna energia płynąca ze sceny udzieliła się wszystkim, nasi artyści otrzymali gromkie brawa.
 
 

Autorkami przedsięwzięcia i pomysłu akademii były panie: mgr Jolanta Czaja, mgr Ewa Kawałek, mgr Anna Kowalska , mgr Agnieszka Rejewska , mgr Eliza Wieczorek. Uroczystość miała oryginalną oprawę muzyczną, za którą odpowiedzialni byli uczniowie klasy III D, Mieszko Fijałkowski i Patryk Kubiczek. Pomoc techniczną zapewnili Mateusz Pilis, Jakub Olczyk i Łukasz Fik.

Siły i wytrwałości życzymy, Drodzy Nauczyciele, na cały rok 2017/2018 i ... „niech moc będzie z Wami”!!! 
 
  


 

Podczas uroczystości zakończenia szkoły przez maturzystów,

w dniu 28 kwietnia 2017 r.,

zostały wręczone dyplomy z podziękowaniami

za aktywną pracę w Samorządzie Uczniowskim.

Otrzymały je Katarzyna Kucharek, przewodnicząca SU

w roku szkolnym 2015/2016

oraz Natalia Wyleciał, zastępca przewodniczącej w tym okresie.


Choć dla świata jesteś tylko człowiekiem,

dla drugiego człowieka możesz być całym światem”


Podziękowanie


dla uczennicy klasy 3A,


Katarzyny Kucharek


za przewodniczenie i aktywną pracę

w Samorządzie Uczniowskim

Zespołu Szkół im. prof. Romana GostkowskiegoOpiekunowie Samorządu Uczniowskiego: Dyrektor Szkoły

Jolanta Czaja i Agnieszka Rejewska mgr Marzena OrzołŁazy, 28 kwietnia 2017 r.

==================================


Choć dla świata jesteś tylko człowiekiem,

 

dla drugiego człowieka możesz być całym światem”

 

 

Podziękowanie

 


dla uczennicy klasy 3A,


Natalii Wyleciał


za aktywną pracę w Samorządzie Uczniowskim Zespołu Szkół im. prof. Romana GostkowskiegoOpiekun Samorządu Uczniowskiego: Dyrektor Szkoły:

mgr Jolanta Czaja i mgr Agnieszka Rejewska mgr Marzena OrzołŁazy, 28 kwietnia 2017 r.

 

Wyszukiwarka

ODSŁONY OD 16.12.2016

AKADEMIA
SZTUKI
WOJENNEJ 
POLITECHNIKA
CZĘSTOCHOWSKA