• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

 Kiermasz podręczników 2019.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski 

 


  W naszej szkole odbył się kiermasz podręczników. Ze względu na fakt, że popyt przewyższył podaż, sporządzono swoistą bazę danych, gdzie można się wpisać na odpowiednią listę SPRRZEDAM lub KUPIĘ. Bliższych informacji udziela bibliotekarz Jolanta Czaja

 

 Zawody 2019.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski 

 


  Uczniowie  naszej szkoły uczestniczyli w zawodach sportowych zorganizowanych w Łazach nad zalewem. Najwyższą formą nauki jest bezpośredni udział i samodzielne wykonywanie różnych zadań. Zawody związane z niesieniem pomocy, sprawnością, fachowością służb mundurowych na pewno pozostawią praktyczne aspekty wiedzy i umiejętności. Była to okazja do ćwiczenia współpracy w grupie, współdziałania z różnymi organizacjami i osobami, do dobrego spędzenia czasu.

 

 Salon Maturzystów 2019.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski 

 


  Uczniowie  naszej szkoły - maturzyści - uczestniczyli w Salonie Maturzystów. Aby ułatwić uczniom klas maturalnych dokonanie dobrego wyboru, podczas Śląskiego Salonu Maturzystów uczniowie ostatnich klas mogli porozmawiać z przedstawicielami uczelni, zapoznać się z warunkami rekrutacji na śląskich (i nie tylko!) uczelniach i skorzystać z cyklu wykładów prowadzonych przez ekspertów OKE w Jaworznie, dowiedzieć się jakich błędów wystrzegać się na maturze. Dodatkowo do ich rąk trafiło kilka tysięcy egzemplarzy Informatora dla Maturzystów przygotowanego przez Perspektywy. 10 września do Centrum Edukacyjno-Kongresowego w Gliwicach zapraszała Politechnika Śląska, natomiast 11 września uczniów ostatnich i przedostatnich klas powitał Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

 

 Narodowe Czytanie 2019.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski 

 


  Wielkie czytanie to wydarzenie kulturalne, które śmiało można określić narodową tradycją. Akcja od lat cieszy się wielką popularnością. W dniu 6 września 2019 r. o godzinie 10:00 na Placu przy fontannie młodzież Zespołu Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego uczestniczyła w Wielkim Narodowym Czytaniu. Inicjatywa pary prezydenckiej spotkała się z dużym zainteresowaniem uczniów, nauczycieli oraz mieszkańców Łaz. W rolę lektorów wcielili się uczniowie z klas 2a oraz 3a: Paweł Kmita, Wiktoria Caputa,Wiktoria Rosa. W tym roku czytaliśmy nowele, a uczniowie Gostka zaprezentowali fragmenty utworu B.Schulza, pt „Sanatorium Pod Klepsydrą”. Opiekunami były panie – mgr Jolanta Czaja, mgr Beata Fronczek, mgr Ewa Kawałek. Swoim kolegom kibicowali uczniowie klasy 2a liceum, zdjęcia robił Bartek Jastrząb. Do zobaczenia za rok !!!

 

 Początek roku szkolnego 2019/2020.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski 

 


  2 września 2019  rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2019/2020, z nowym Dyrektorem Panem Grzegorzem Przybysz, z nową wicedyrektor Panią Katarzyną Rusek-Szczygieł i oczywiście z nowymi nadziejami na dalszy rozwój, sukcesy uczniów i nauczycieli w nauce. Dobre rady i życzenia przekazali osobiście Pani Krystyna Wiącek Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Zawierciu, naszego organu prowadzącego szkołę oraz Radny Rady Powiatu Zawierciańskiego Pan Bogusław Piotrowski. Uczniowie z pierwszych klas poznali swoich wychowawców. Symbole państwowe i sztandar szkoły nadały uroczystości odpowiedni charakter. Już za 10 miesięcy poznamy owoce wspólnych starań uczniów, nauczycieli, rodziców.

 

 Obchody rocznicy wybuchu II Wojny Światowej 1 września 2019.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski 

 


  1 września 2019  obchodzona była 80 rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Dyrektor naszej szkoły Grzegorz Przybysz wraz z uczniami wzięli udział w patriotycznym upamiętnieniu Polaków walczących o wolność. Razem z władzami samorządowymi, kombatantami, mieszkańcami w Zawierciu złożono kwiaty pod pomnikiem. To była pierwsza lekcja, lekcja patriotyzmu jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Historia uczy i tworzy fundamenty państwa, narodu, człowieka.

 

Ochotnicze formy służby wojskowej.  

 

26 października bieżącego roku młodzież klas mundurowych oraz klasy maturalne uczestniczyły w prelekcji dotyczącej ochotniczych form służby wojskowej. Prelekcję poprowadził major Jacek Łukasik z Wydziału Rekrutacji Komendy Uzupełnień w Będzinie. Uczniowie zapoznali się z obroną terytorialną oraz zawodową służbą wojskową. Zaprezentowane zostały szkoły oficerskie w Polsce. Omówiono kwalifikację wojskową i postępowanie rekrutacyjne. Młodzież miała możliwość  uzyskania informacji na temat legii akademickiej czyli ochotniczego szkolenia studentów.

 

 

 

Wycieczka do siedziby GOPR.  Wprowadzający: mgr  Krystian Rudy.   Dodający informację:  mgr Paweł Koza.

W dniu 26 października uczniowie klas mundurowych brali udział w wycieczce do siedziby GOPR w Podlesicach. Podczas prelekcji opowiadających o zawodzie ratownika górskiego uczestnicy wyjazdu dowiedzieli się jak wygląda ścieżka zawodowa ratownika górskiego, jakie stoją przed nimi wyzwania w przypadku wyboru tego powołania oraz o możliwościach rozwoju i przeszkolenia. Uczniowie wybrali się również na pieszą wycieczkę po okolicznych terenach do Kostkowic, gdzie między innymi przeszli przez jaskinię oraz trenowali wspinaczkę górską pod opieką opiekunów- mgr Andrzeja Czapli, mgr Sylwestra Nowaka i mgr Pawła Kozy.

   

 

Targi pracy. 


24 października uczniowie klas maturalnych wzięli udział w Targach Pracy, które odbyły się w Domu Rzemiosła w Zawierciu. Uczniowie mieli okazję przejrzeć najnowsze oferty pracy oraz wykonać testy psychologiczne, przygotowane przez Poradnię Psychologiczno -Pedagogiczną w Zawierciu. Na podstawie testów młodzież mogła przekonać się jaki posiadają typ osobowość i jaki rodzaj pracy byłby najlepszy dla każdego z nich.

 

 

 

„ Mądrość jest harmonią”

Wprowadzający: mgr  Krystian Rudy.   Dodający informację:  mgr Marta Szatam.

Z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej w dniu 15-go października 2018 roku w auli Zespołu Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach odbyła się uroczysta akademia pod hasłem „Mądrość jest harmonią”, w której uczestniczyła cała społeczność szkolna: Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, młodzież, przedstawiciele Rady Rodziców, a także znamienici goście: pani Krystyna Wiącek Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Zawierciu, pan insp. Jacek Kurdybelski Komendant Powiatowy Policji w Zawierciu, pani ppłk. Anetta Adamiec-Hylla Zastępca Dyrektora Zakładu Karnego w Ciągowicach, pan bryg. Artur Łągiewka Komendant Powiatowy Straży Pożarnej w Zawierciu, pani Teresa Nowak Prezes Zarządu Oddziału ZNP w Łazach, przedstawiciele firm: PKP Cargo, PKP Cargo Tabor, PKP PLK, pani Anna Pala Kierownik Inspektoratu ZUS w Zawierciu, pan Andrzej Rus Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Zawierciu oraz pan Jan Rudy Dyrektor Produkcji DFME DAMEL S.A.

Padło wiele ciepłych słów, były kwiaty i życzenia. Pani Dyrektor mgr Marzena Orzoł podziękowała całemu Gronu Pedagogicznemu Gostkowskiego i wszystkim pracownikom szkoły za ich ciężką pracę, a za szczególne osiągnięcia wyróżniła kilku nauczycieli, wręczając im Nagrody Dyrektora Szkoły, które w tym roku szkolnym otrzymali: pan Wicedyrektor szkoły mgr Krzysztof Grabowski, pan mgr Sylwester Nowak, pani mgr Anna Koścień-Kijanka, pani mgr Jolanta Czaja, pani mgr inż. Maria Domagała, pani mgr Beata Fronczek pani mgr Monika Małysa i pani mgr Edyta Zmarzlik-Cisowska. Serdecznie gratulujemy!

Wszystkim Pedagogom w imieniu całej młodzieży Zespołu Szkół piękne życzenia złożyli uczniowie: Natalia Kłysińska i Patryk Dworak. 

W części artystycznej swoim talentem aktorskim popisali się uczniowie klasy I cd, prezentując, trochę z przymrużeniem oka, kilka scen z życia szkoły,  oraz wokalnym: Wiktoria Szeremeta z klasy II b i Daniel Latusek z klasy II d. 

Za oprawę techniczną odpowiadali uczniowie klasy IV d, a pomocą w organizacji akademii służyły uczennice klas: III b, III ck i II ck. Wszystkim Wam bardzo dziękujemy!

Organizatorzy przedsięwzięcia: mgr Angelika Fabjańska, mgr Paweł Koza, mgr Edyta Zmarzlik-Cisowska, mgr Marta Szatan.

 

 

 

Z wizytą w Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice  

Wprowadzający: mgr  Krystian Rudy.   Dodający informację:  mgr Monika Małysa.

 W dniu 11 października 2018r.uczniowie klasy ICD -technik eksploatacji portów i terminali wraz z opiekunami- mgr Moniką Małysą oraz mgr Angeliką Fabjańską udali się na wycieczkę przedmiotową do Portu Lotniczego Kraków-Balice. Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z infrastrukturą, funkcjonowaniem lotniska oraz z procedurami odprawy pasażerów.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od pobytu w terminalach lotniczych -przylotowym i odlotowym. Uczniowie zobaczyli stanowiska odprawy biletowo-bagażowej i kontroli bezpieczeństwa. Zapoznali się z pracą punktu informacyjnego, z którego pozyskali przydatne materiały do zajęć z przedmiotu obsługa podróżnych w portach i terminalach i zajęć z języka obcego zawodowego. Skorzystaliśmy również z możliwości wejścia na taras widokowy- doskonały do obserwacji startujących i lądujących samolotów. 

Kolejnym punktem wycieczki był pobyt w nowoczesnym Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport. Krakowskie lotnisko jest jedynym w Polsce portem lotniczym posiadającym taki ośrodek edukacyjny. W centrum można poznać zasady funkcjonowania i organizacji lotniska. Na powierzchni 400 m2 powstała sala ogólnodostępna z elementami infrastruktury terminalowej (lotnisko w pigułce), sale tematyczne oraz dwie do e-learningu, każda z 6 stanowiskami komputerowymi. 

Trzecią część pobytu na lotnisku w Balicach stanowiła gra terenowa(byliśmy pierwsza grupą, która testowała te grę" na sobie"). Polegała ona na znalezieniu charakterystycznych punktów w terminalu odlotowym i przylotowym, oraz odpowiedzi na pytania. Zdania należało wykonać w jak najkrótszym czasie. Uczniowie posługiwali sie aplikacjami ściągniętymi dzień wcześniej na swoje telefony, przesłanymi przez osoby koordynujące nasza wizytę.

Pobyt na lotnisku był niezapomniany, a wiedza teoretyczna i praktyczna tam zdobyta jest przydatna na zajęciach zawodowych ale również w kontekście planowanych w przyszłości podróży lotniczych

Na miejscu mieliśmy możliwość wcielenia się w rolę pracownika lotniska i samodzielnego wykonania pracy przy danym stanowisku na „ścieżce pasażera”. Uczniowie mogli samodzielnie przejść kontrolę bezpieczeństwa wcielając się kolejno w rolę pracownika lotniska i pasażera.

 

 

 Dzień Języków Obcych 2018.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski   Dodające informację: mgr Renata Chmielewska, mgr Marta Szatan, mgr Dorota Jankiewicz, mgr Kinga Leks, mgr Edyta Zmarzlik-Cisowska.

 


  26 września obchodziliśmy w szkole Europejski Dzień Języków (EDJ). Dzień ten, ma na celu uświadomienie sobie, iż uczenie się języków obcych pomaga nam wzajemnie się zrozumieć, przekraczać różnice kulturowe. Z tej okazji na szkolnym korytarzu pojawiły się formy powitań w różnych językach oraz flagi państw. Uczniowie mieli możliwość zmierzenia się ze swoją wiedzą na temat krajów anglo- i niemieckojęzycznych. Dwuosobowe drużyny z każdej klasy wzięły udział w konkursie realioznawczym prowadzonym przez panią Renatę Chmielewską – język angielski oraz panią Martę Szatan – język niemiecki. Publiczność dzielnie kibicowała drużynom nadając miłą atmosferę. Zwycięskie drużyny otrzymały drobne upominki. Wszystkim uczniom gratulujemy.

 

 Doradztwo zawodowe. Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski   Dodająca informację: mgr Magdalena Fidyk


  WIII Regionalne Forum Doradztwa Zawodowego.
06.10.2018 w godz. 9:00 – 12:00 , w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Zawierciu zorganizowane będą dyżury doradców zawodowych. Uczniowie szkół, rodzice, opiekunowie będą mogli uzyskać pomoc i wsparcie w określaniu swoich predyspozycji zawodowych.
Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie: www.metis.pl lub pod nr telefonu 32-6721179 wew.273.
Dyżury

 


Strona 25 z 64