• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

 Jeżycjada 2018.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski   Dodająca informację: mgr Jolanta Czaja.

 

  Ogólnopolskie Czytanie JEŻYCJADY Małgorzaty Musierowicz
Jeżycjada... Któż z czytelników nie zna tej nazwy... zwłaszcza dla miłośników twórczości Małgorzaty Musierowicz nie jest obca.
Ta popularna autorka książek dla dzieci i młodzieży ma wielką rzeszę swoich zwolenników, którzy czekają na nowe tytuły.
I stało się tak, że 13 marca 2018 r. to właśnie Małgorzacie Musierowicz i powieściom, które wyszły spod Jej pióra, została poświęcona akcja Ogólnopolskiego Czytania Jeżycjady, w której wzięła udział nasza biblioteka.
Uczennice z klasy drugiej, doskonale znające cykl o rodzinie Borejków, uczestniczyły wraz z bibliotekarzem, p. Jolantą Czają, w spotkaniu w Publicznej Bibliotece Miasta i Gminy w Łazach, gdzie odczytały wybrane fragmenty ulubionych książek.
Niektóre z opisanych sytuacji wzbudziły śmiech wśród uczestników. Gospodarze spotkania wręczyli wszystkim kolorowe zakładki do książek. Na pamiątkę... :))

 

Światowy Dzień Zdrowia 2018.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski   Dodające informację: mgr Agnieszka Pietrkiewicz, mgr Kinga Leks.


Światowy Dzień Zdrowia - 5 kwietnia 2018.
"Zdrowie dla wszystkich" to hasło Światowego Dnia Zdrowia w 2018 r. Stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu to ideał, do którego powinni dążyć wszyscy ludzie.
W ramach Światowego Dnia Zdrowia w naszej szkole rozdawane były uczniom broszury informujące o właściwym sposobie odżywiania się oraz przeprowadzone zostały w klasach dyskusje panelowe w języku polskim i angielskim.
„Zdrowie dla wszystkich” to nie tylko hasło tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia, ale wizja przyświecająca od ponad siedemdziesięciu lat, działalności Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Doskonały, najwyższy możliwy poziom zdrowia dla wszystkich ludzi, to wyzwanie dla światowych liderów i motyw przewodni wspierania krajów w dążeniu do Uniwersalnej Opieki Zdrowotnej (UHC).
"Nikt nie powinien wybierać między śmiercią a trudnościami finansowymi. Nikt nie powinien wybierać pomiędzy kupowaniem lekarstw a kupowaniem jedzenia. "

Czytaj więcej >>>
 

Rocznica powstania styczniowego - Kazimierówka 2018.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski   Dodająca informację: mgr Renata Chmielewska.

Zgodnie z wieloletnią tradycją 22 marca 2017 odbyły się obchody rocznicowe powstania styczniowego w Kazimierówce. Przy symbolicznej mogile upamiętniającej bitwę, która rozegrała się w okolicach Łaz 22 marca 1863 zebrali się prawdziwi miłośnicy historii na czele z panem Tadeuszem Losterem – emerytowanym Starszym Kustoszem Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, który jak zwykle barwnie przywołał realia 1863 roku, panem Maciejem Świderskim – lokalnym historykiem, który przybliżył tło wydarzeń jakie rozegrały się 22 marca oraz regionalistą panem Leszkiem Mertą, który przygotował szkolną grupę rekonstrukcyjną. Władze Miasta i Gminy Łazy reprezentował burmistrz pan Maciej Kaczyński.

Czytaj więcej >>>
 

   Wielkanoc 2018.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski   Dodający informację: mgr inż. Krzysztof Sapkowski.

 Muzeum pisanki Lipsk:

 

 Toczy się toczy jajo po świecie niechaj radości wiele przyniesie, dla wszystkich uczniów i ich rodziców, dla pracowników i sympatyków. Wszystkiego najlepszego!

Zapraszamy do obejrzenia galerii pisanek tradycyjnych z Podlasia znad Biebrzy.

 

 Doradztwo zawodowe cd..  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski   Dodająca informację: mgr Agnieszka Pietrkiewicz.

  Zachęcamy uczniów (w szczególności ostatnich klas) i ich rodziców do skorzystania z bezpłatnych konsultacji z doradcami zawodowymi urzędów pracy w trakcie II Regionalnego Forum Doradztwa Zawodowego w dniu 13 i 14 kwietnia 2018. Więcej informacji na temat wydarzenia: https://www.metis.pl/content/view/2976/1/ Lista punktów, gdzie uczniowie i rodzice będą mogli bezpłatnie skorzystać z pomocy doradców zawodowych np w zakresie wyboru zawodu w dniu 14 kwietnia br. (sobota) znajduje się pod adresem: https://www.metis.pl/downloads/dyzury_doradcow.doc

 

 Akademia Umiejętności Zawodowych.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski   Dodająca informację: mgr Edyta Janowska.

 

  Uczennice i uczniowie 1ck, 1d, 2ck kształcący się w zawodach kolejowych, wzięli udział w Akademii Umiejętności Zawodowych - Transport organizowanej 21 marca przez Katedrę Transportu Szynowego Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, w ramach której przeprowadzone zostały warsztaty dla uczniów związane z bezpieczeństwem i ryzykiem w transporcie kolejowym oraz wykład dotyczący współczesnych zagrożeń i bezpieczeństwa na świecie. Akademia była jedną z propozycji WSB towarzyszącą XI edycji Targów Pracy i Praktyk Studenckich. Oczywiście młodzież z naszej szkoły odwiedziła również stoiska potencjalnych przyszłych pracodawców. Opiekunkami wycieczki były Edyta Janowska i Katarzyna Dziuba

 

Wycieczka - Poraj.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski   Dodająca informację: mgr inż. Maria Domagała.

20 marca 2018r uczniowie klasy II CK- „Technik transportu kolejowego” uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej na stację Poraj.
Podstawowym celem wycieczki było zapoznanie uczniów z warunkami pracy na nastawni dysponującej i wykonawczej podczas prowadzenia ruchu pociągów i wykonywania manewrów.
Stacja Poraj podzielona jest na dwa okręgi nastawcze i wyposażona w urządzenia mechaniczne scentralizowane. Uczniowie mogli przyjrzeć się pracy dyżurnego ruchu obsługującego urządzenia blokady liniowej i stacyjnej. Mogli własnoręcznie spróbować przełożyć dźwignię zwrotnicową, założyć środki pomocnicze na urządzenia nastawcze, prowadzić obserwację przejeżdżającego pociągu.
W sytuacji kiedy nie można przestawiać urządzeń srk z nastawni, dyżurny ruchu lub inny pracownik musi to zrobić w terenie.

Czytaj więcej >>>
 

ARS, czyli jak dbać o miłość.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski   Dodająca informację: mgr Agnieszka Pietrkiewicz.

Uczniowie z klasy 1a, 1b i 3d wzięli udział w programie edukacyjnym pt. „ARS, czyli jak dbać o miłość, w ramach projektu „Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych”, współfinansowanego w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
Wyjątkowość programu „ARS, czyli jak dbać o miłość?” autorstwa Pana dr. Krzysztofa Wojcieszka, polega na nowoczesnym podejściu do profilaktyki uzależnień, opartym o wartości uznawane przez młodych ludzi. Głównym celem programu pt. „ARS, czyli jak dbać o miłość?” jest ograniczenie używania substancji psychoaktywnych przez młodzież (np. alkoholu, tytoniu, narkotyków i dopalaczy), także w kontekście przyszłych ról rodzicielskich.

Czytaj więcej >>>
 

 Dieta maturzysty.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski   Dodająca informację: mgr Agnieszka Pietrkiewicz.

  Młodzież naszej szkoły skorzystała z bezpłatnych wykładów organizowanych przez Wyższą Szkołę Bezpieczeństwa z siedziba w Poznaniu Wydziału Nauk Społecznych w Jaworznie.
Wykład poprowadziła pani dr Agnieszka Kowalczyk. Zajęcia przybliżyły tematykę związaną z dietą maturzysty. Czym jest dieta dla mózgu. Co jeść, by mądrzeć? Jak przetrwać trudny czas egzaminów? Co jeść by nauka stała się łatwiejsza?

 

Dzień przedsiębiorczości - Mostostal Silesia.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski   Dodająca informację: mgr Agnieszka Pietrkiewicz.

W ramach Dnia przedsiębiorczości uczniowie Zespołu Szkól im. prof. R. Gostkowskiego w Łazach wzięli udział w piętnastej edycji programu.
Dyrektor Kontraktu Mostostal Silesia p. Justyna Dziad przedstawiła ważne aspekty pracy w firmie Mostostal Silesia. Omówiła na czym polega praca w firmie oraz jakie są dokumenty aplikacyjne obecnie obowiązujące na rynku pracy. Młodzież zadawała pytania dotyczące pracy na stałe , pracy sezonowej, zarobków, możliwości awansu, na które otrzymała rzetelne odpowiedzi. Dzień przedsiębiorczości sprzyja podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.
Poprzez udział w programie uczniowie mieli możliwość:

Czytaj więcej >>>
 

Mistrzostwa w piłkę nożną.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski   Dodający informację: mgr Andrzej Czapla.

20.03. (w czwartek) w Zespole Szkół Techniczno Informatycznych, w Gliwicach odbyły się I Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej Halowej Szkół Kolejowych. Do finałowych rozgrywek zakwalifikowanych zostało sześć drużyn z: Łaz, Szczecina, Rybnika, Sosnowca, Nowego Sącza i Gliwic. Wszystkie trwające podczas turnieju mecze stały zdaniem obserwatorów- fachowców na bardzo wysokim poziomie. Do tej sportowej jakości podczas trwania wszystkich turniejowych meczy przyczynili się również uczniowie Gostka.
Z dumą mówimy i akcentujemy występy naszej drużyny, bo naszym zdaniem i zdaniem organizatorów mistrzostw do pełni szczęścia zabrakło nam właśnie tylko tego szczęścia. Na uwagę zasługuje fakt, iż w opinii trenerów i opiekunów wszystkich drużyn uczeń naszej szkoły Łukasz Fik był zawodnikiem wyróżniającym się podczas całego turnieju. Graliśmy ładnie i graliśmy fair. Przedmeczowe informacje i pomeczowe opinie wygłaszane tu i ówdzie o postawie naszych uczniów dały sporo powodów do dumy i zadowolenia.
Ze statystycznego obowiązku informujemy, iż zwycięstwo w I Mistrzostwach Polski Szkół Kolejowych w Futsalu przypadło drużynie z Z.S. z Sosnowca, która w finale pokonała drużynę z Z.S ze Szczecina.

Czytaj więcej >>>
 

Festiwal Nauki.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski   Dodająca informację: mgr Anna Koścień-Kijanka.

W dniu 15 marca uczniowie klas mundurowych IA i IIA wzięli udział w 14 Festiwalu Nauki w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Uczniowie uczestniczyli w dwóch wykładach: „Wojska specjalne Rzeczpospolitej. Od Cichociemnych do NATO” prowadzonym przez gen. dr Romana Polko i „Droga do marzeń o lataniu. Jak zostać pilotem wojskowym?” prowadzonym przez gen dyw. rez. prof. nadzw. dr hab. inż. Krzysztofa Załęskiego, płk. pil. dr inż. Konrada Madeja oraz jedyną kobietę w gronie por. mgr Olgę Wręgę. Pomiędzy wykładami uczniowie wzięli udział w pokazie broni jak i zobaczyli mini laboratorium kryminalistyczne.

Czytaj więcej >>>
 

Kształcenie dualne.  Wprowadzający: mgr inż. Krzysztof Sapkowski   Dodająca informację: mgr inż. Maria Domagała.

16 marca 2018r. w Zespole Szkół im prof. Romana Gostkowskiego odbyło się spotkanie przedstawicieli CMC Poland sp. z o.o. w Zawierciu z uczniami klas technicznych.
W spotkaniu uczestniczyli , Starosta Zawierciański Pan Krzysztof Wrona , Naczelnik Wydziału Edukacji Pan Jerzy Muc, Dyrektor personalny CMC Poland Sp. z o.o. w Zawierciu Pani Barbara Kaleta, Dyrektor ds. Logistyki Pan Zbigniew Cholewka oraz Kierownik Biura Rozwoju Personelu i Relacji Pracowniczych Pani Kinga Banasiak.
Dyrektor szkoły Pani Marzena Orzoł powitała wszystkich, a następnie krótko przedstawiła kierunki kształcenia oraz dotychczasowe działania szkoły w zakresie współpracy z pracodawcami. Starosta powiatu Pan Krzysztof Wrona wskazał na możliwości jakie otwierają się przed uczniami szkół technicznych. Podkreślił że, kwalifikacje i umiejętności jakie zdobywają w czasie nauki pozwolą im znaleźć dobrą pracę w wielu firmach w Polsce bez konieczności wyjeżdżania za granicę.
Naczelnik wydziału edukacji Pan Jerzy Muc przedstawił na czym polega kształcenie dualne, jakie możliwości daje szkole współpraca z pracodawcą w zakresie prowadzenia zajęć praktycznych i praktyk zawodowych.
Przedstawiciele CMC Poland sp. z o.o. w Zawierciu zapoznali uczniów z działalnością firmy.

Czytaj więcej >>>
 


Strona 10 z 45